Proč pláčeme v den Ášúra?
12.09.2011 17:57
Proč ší'ité pláčí na Ášúra, v den kdy u Karbalá zemřel mučednickou smrtí vnuk Proroka Muhammada (sawaws) Imám Husajn (as) ?
Plakat pro někoho, koho milujeme, je normální přirozená věc. Prorok Muhammad (sawaws) přece plakal mnohokrát během svého života, když ztratil někoho, kdo mu byl drahý. Plakal také nad smrtí Husajna, o které věděl velmi dobře prostřednictvím Archanděla Gabriela (sa).
Když vidíme utrpení lidí, nespravedlnost na světě, utrpení muslimů, tak normální člověk s kouskem citu pláče. Je to přirozený instinkt a ukazuje naše měkké sdrce, ten kdo vidí utrpení kolem sebe a ani to s ním nepohne, má srdce z kamene, takový člověk se snad ani nemůže nazývat věřícím.
Když známe událost v Karbalá, nemůže nás to přece nechat chladnými, navíc když šlo o vnuka Proroka (sawaws). Imám Husajn odmítl uznat tyranské vládce a obětoval svůj život pro Islám. Bojoval proti útlaku a ochránil náboženství svého dědečka ( sawaws) před jistou zkázou v rukou Jazída ibn Muáviji,a takto ukázal světu lekci o svobodě a spravedlnosti a pro muslimy je tím největším příkladem postavení se proti útlaku a tyranii.
Oživování si této události každý rok nám připomíná boj Imáma Husajna (as) za spravedlnost a za pravdu a je to pro nás inspirací....když studujeme tuto událost a chování rodiny Imáma Husajna( a.s.) v tak těžké situaci, dává nám to lekce v islámu: jak čelit agresi a nebýt přitom agresívní a nespravedlivý, udržovat modlitbu i v nejtěžší chvíli a mnoho dalších. Je to zhusťěná lekce učení Qur'ánu. Kdo chce rychle znát, jaký je islám, měl by si přečíst o události v Karbalá, stačí jediná bitva.
Vzpomínání na tuto událost oživuje a očisťuje duši a posiluje víru.
Světlo Husejnova příkladu hluboce osvítilo i neislámský svět.