Jsou ší'ité zodpovědní za zabití imáma Husejna a.s.?

 

 

Byli ší’ité zodpovědní za zabití imáma Husajna a.s.?

Toto je velice závažné obvinění proti ší’itským muslimům učiněné lidmi, kteří mají buďto špatné informace, nebo špatné úmysly.

Pozvánka do Kúfy

Říká se, že to byli ší’ité, kteří napsali imámu Husajnovi dopis, ve kterém ho zvali do Kúfy, a prý to byli oni, kteří ho pak zradili. Imám Husajn a.s. poslal svého bratrance Muslima ibn Aqíl, aby posoudil situaci v Kúfě. Kúfané mu okamžitě přísahali věrnost (baj’ah), aby se proti němu obrátili, jakmila dorazila Jazídova armáda. Kúfané se nepřidali k Husajnově a.s. armádě, ani se ho nesnažili ochránit před nepřítelem a teď, po čtrnácti stech letech, jak někteří muslimští i nemuslimští komentátoři tvrdí,  ší’ité dělají mátam (bijí se do hrudě) z viny, protože zradili imáma Husejna a.s. v den Ášurá. Toto je ovšem historický nesmysl, který byl vytvořen proto, aby odvrátil vinu od těch, kteří byli skutečně zodpovědní za vraždu imáma Husejna a.s. a jeho rodiny v Karbalá.

Historická fakta

Kúfa, oproti obecné víře, nebylo ‚ší’itské město‘. Podle známého sunnitského učence a životopisce Šiblího Numáního, Kúfa bylo město v Iráqu, které založil Umar ibn al-Chattáb během svého kalifátu jako vojenskou pevnost pro své vojáky a stoupence.

Imám Alí a.s. se tam odstěhoval během svého kalifátu, aby měl na očích rebelantské pletichy Mu’áwiji ibn Abí Sufján v sousední Sýrii. Po jeho smrti, podle sunnitského historika Allámy Tabarího, ší’ité v Kúfě, kteří do toho města přišli s Alím ibn Abí Tálib a.s., byli shromážděni, mučeni a zabiti Zijádem, jedním z pověřenců Mu’áwiji (byl také otcem Ubajdulláha ibn Zijád, který byl guvernérem v Kúfě během tragédie v Karbalá).

Abdulláh ibn Abbás, ctěný společník a bratranec Proroka (sawaws), dokonce varoval imáma Husejna, když odcházel z Medíny, že Kúfané jsou ‚zrádní lidé‘, kterým není radno důvěřovat.

Potom je zde klíčový historický fakt, že armáda Jazída, která nejprve vyhladověla a pak zabila imáma Husajna jeho společníky, byla ze Sýrie, ne z Kúfy. Sunnitský učenec Šáh Abdul Azíz píše: „Syrské ozbrojené síly na příkaz Jazída a úsilí krále nenávisti a fitny – ibn Zijáda – zabily imáma Husajna v Karbalá.“

 Tragický příběh o Karbalá byl zaznamenán v několika knihách Ahlul Sunna, a je naprosto jasné, kdo byl a kdo nebyl zodpovědný za zabití imáma Husajna a.s. Ti muslimové, kdo dnes předstírají, že Jazíd ibn Mu’áwija za to nebyl zodpovědný,  jsou jako ti neonacisté, kteří popírají, že byl Hitler zodpovědný za Holocaust.